О, земле втрачена: чим небезпечне запровадження «ринку землі»

Не встигла дещо пригальмуватися проблема капітуляції перед Росією  через реалізацію «формули Штайнмаєра»,  як актуалізувалася нова фундаментальна для України проблема – продаж землі сільськогосподарського призначення.

Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) оприлюднив дані соціологічного опитування, згідно з якими 52% громадян виступають проти скасування мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення до жовтня цього року та введення купівлі продажу землі до грудня поточного 2019 року. Саме так звучало запитання в опитуванні. До того ж, 64% громадян підтримують вирішення цього питання на референдумі.

Виглядає дуже дивним надзвичайний поспіх щодо зняття мораторію і введення купівлі-продажу землі уже до грудня цього року. Якщо вірити прем’єру Олексію Гончаруку, відкриття ринку землі заплановане з жовтня 2020 року, а повну інвентаризацію землі в Держгеокадастрі обіцяють завершити до 1 серпня 2020 року.  

Виникає закономірне питання – чому так поспішає команда Зе прийняти завідомо непопулярне рішення про землю? На чому можна «погріти руки» та в чому власний інтерес у владної монобільшості? Схоже, відповідь криється в урядовому проекті закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення». Як і «обіцяв» Зеленський, право купити землю матимуть громадяни України. Але не лише вони, а й компанії, створені за «українським законодавством». Без терміну щодо діяльності таких компаній в Україні, без спеціалізації роботи в сільському господарстві. Тобто, усі «кому не ліньки». Єдине обмеження – за площею земель в «одних руках». Проте це обмеження, як відомо, легко обходиться через підставних осіб та мережу офшорів. Потенційна «латифундація» України забезпечена. Як в період до жовтня 2020 року, так і після обіцяного введення ринку землі.

Але найцікавіший період – до «введення ринку землі». Бо проектом закону відміняються кілька пунктів перехідних положень Земельного кодексу України щодо мораторію на купівлю-продаж земель. З їхньою відміною держава, органи місцевого самоврядування та громадяни отримають право купувати, продавати або іншим (!) способом відчужувати землю сільськогосподарського призначення. І це – за тотально корумпованої суддівської системи, яка зараз загалом працює або на догоду владі, або на догоду собі. За відсутності інвентаризації земель (обіцяють до жовтня 2020-го), без наведення порядку з земельними кадастрами та  реєстрацією земельних ділянок і права власності на них.  У проекті передбачена взаємодія реєстрів та обов’язкова ціна (вартість) нерухомого майна (речових прав) під час купівлі-продажі. Але чіткого механізму оцінки немає, ціну мав би визначити ринок, якого теж немає. Для чого такий поспіх? Бо мільйони гектарів у державній і комунальній власності. Бо дехто зможе вирішити свої питання через суди або через наближеність до влади.

Право обмежувати продаж землі в проекті закону надали президенту за поданням Ради національної безпеки і оброни (РНБО), яке затверджується постановою Верховної Ради. В теперішніх умовах – це просто право Зеленського, бо немає сумнівів що й РНБО, як і генпрокурор, його «на 100 відсотків». Можливий гірший варіант. В урядовому проекті немає жодного (!) слова про заборону продажу землі бізнесменам з країни-агресора – Російської Федерації. Навіть якщо президент внесе пропозиції щодо обмеження купівлі землі представниками Росії, Верховна Рада в теперішньому складі може це не затвердити, особливо якщо це буде вигідно самому Зеленському.

Команда Зе ратує за народовладдя і референдуми. Нагадаємо, за опитуванням 64% підтримують вирішення земельного питання на референдумі. У 2018 році проти продажу сільськогосподарської землі виступало 72%. Однією з імовірних причин падіння кількості противників продажу гендиректор КМІС В. Паніотто називає інакше формулювання питання до опитуваних. Очевидно, що формулювання є надзвичайно важливе. Тому пропонуємо свої варіанти питань для винесення на референдум:

«Ви готові надати дозвіл команді Зе практично безконтрольно продавати землі державної власності під приводом запровадження ринку землі?»

«Ви погоджуєтесь з тим, щоб земля с/г виробництва була у власності олігархів та іноземців, зокрема з країни-агресора Росії?»

«Ви усвідомлюєте, що ультраліберальна земельна реформа без обмежень приведе до несправедливості, хаосу в земельних відносинах, суперечностей в суспільстві і призведе до створення латифундій, як у Латинській Америці?»

І останнє. Щоб не подумали про соціалістичні настрої.

«Чи не вважаєте ви, що для запровадження обігу земель сільськогосподарського призначення достатньо, принаймні на першому етапі, запровадити на аукціонах купівлю-продаж права оренди землі для тих, хто займається сільськогосподарським виробництвом?»

Коментарі: 0

Залишити відповідь