Падіння економіки: винен не лише коронавірус

Державна служба статистики повідомила, що за перший квартал 2020 року українські великі та середні підприємства отримали 4,9 мільярда гривень збитків. Для порівняння, за той самий період 2019 року зафіксовано фінансові результати до оподаткування великих і середніх підприємств в розмірі 111 мільярдів гривень прибутку. Кількість збиткових підприємств в першому кварталі зросла з 27,2% (2019 рік) до 40,8% в 2020 році.

Відразу слід зазначити, що будь-які виправдання щодо впливу епідемії коронавірусу чи падіння цін на нафту недоречні – надзвичайну ситуацію в Україні запроваджено з 25 березня, а обвал цін на нафту відбувся в другій декаді квітня.

На останній пресконференції Зеленський майже не говорив про економіку, а в інших проблемних питаннях (наприклад, щодо справи про вбивство Шеремета) старанно спихав відповідальність на потенційно «поганих бояр». Однак, як виявляється, окремими питаннями економіки президент таки займається. Раніше він назвав сумновідомого контрабандою і подвійним громадянством «маскового короля» Бориса Баума «головним» по запуску ринку азартних ігор в Україні. Ринок, як зазначається у статті сайту «Обозреватель», готується під російські компанії.

Можливо, Зеленський і бачить своїм економічним пріоритетом під час епідемії азартні ігри. Однак добре було б звернути увагу на падіння промислового виробництва: 7,7% у березні порівняно з аналогічним періодом 2019 року і 5,1% – загалом за перший квартал. В інших питаннях економіки «один із найвеличніших», схоже, покладається на абстрактні в умовах теперішньої України ідеї майнити біткоіни на атомних електростанціях (як пропонує Міністерство енергетики) чи заспокійливі мантри «Захід нам допоможе». Адже конкретні заходи порятунку економіки для Зеленського і його команди не вища, а захмарна математика. Або ж – абсолютно не пріоритет. Хоча в умовах падіння світової економіки це дуже практичне і прикладне питання не лише для підприємців, а й усіх українських громадян. І ринком азартних ігор, який Баум має формувати під російські компанії, і навіть траншами з Заходу, тут не відбудешся.

Тим часом кількість офіційно зареєстрованих безробітних в Україні збільшилась до 500 тисяч. З 12 березня зареєструвалось 236 тисяч безробітних – майже вдвічі більше порівняно з відповідним періодом минулого року. Важко уявити, як півмільйона осіб зможуть працевлаштуватись у сфері азартних ігор чи майнінгу криптовалют. 

Позицію лідера Республіканської платформи Павла Жебрівського з економічних питань дивіться за цим посиланням.     

Коментарі: 0

Залишити відповідь