Топ-5 книжкових новинок про Україну та українців на Форумі видавців – 2019

Про пам’ять, ідентичність, дисидентів та правозахисників – на цьогорічному Форумі видавців у Львові фокусувалися на причетності кожного до творення історії. Тему обрали відповідну: “Відшукування причетного” – назву з поеми українського письменника Грицька Чубая. 

Чимало розмов стосувалися правозахисної діяльності – чи то завдяки присутності щойно звільненого з полону Олега Сенцова (черга на презентацію якого тягнулася усією вулицею від Львівської філармонії), чи то через насиченість новими книжками про представників дисидентського руху. 

Закордонних гостей запросили відповідних. Наприклад, до Львова прибула письменниця та правозахисниця Арундаті Рой – громадська діячка, противниця неоліберального глобалізму, яка презентувала український переклад своєї книжки “Міністерство граничного щастя”. 

“Республіканська платформа” обрала п’ять найкращих новинок про ідентичність та українських борців за незалежність, які вже можна знайти на полицях книгарень.

1. Українська ідентичність у графічному дизайні 1945-1989 років, Василь Косів. Видавництво “Родовід”. 

Ця книжка, створена на основі монографії Василя Косіва, отримала гран-прі як найкраще видання на Book Forum 2019 року. Як українська ідентичність пристосувалася до радянської ідеології і як відрізнялося від цього мистецтва графічні роботи діаспори? Василь Косів з’ясовує значення символів і походження елементів зображення українців у тогочасних творах.

2. Справа Василя Стуса, Вахтанг Кіпіані. Видавництво “Віват”.

Одне з найповніших документальних зібрань про ув’язнення та смерть Василя Стуса. Тут є і покази свідків, і листи поета, і документи з кримінальної справи поета. Колишній адвокат Стуса і кум Володимира Путіна Віктор Медведчук подав до суду на Вахтанга Кіпіані за те, що автор начебто опорочив його честь і гідність.  

3. Дороговкази лідеру: думки митрополита Андрея Шептицького. Видавництво УКУ

Андрей Шептицький вчить свободі відповідальних, взаємній довірі та конструктивній співпраці. Вона стане надзвичайно корисною для тих, хто прагне бути громадськими діячами й суспільними лідерами. 

4. Алла Горська. Спалах перед світанком. Видавництво “Кліо” 

Альбом, присвячений правозахисниці та художниці Аллі Горській. Обставини її вбивства досі не з’ясовані. У новій книжці, присвяченій 90-річчю мисткині, – понад півтори сотні фотографій, кольорових репродукцій робіт, а також її життєпис. До альбому увійшли світлини з родинного альбому, колекції Музею шістдесятництва та архіву онуки художниці.

5. Іван Світличний. До 90-річчя до дня народження. Видавництво “Права людини”. 

Зовсім скоро можна буде придбати ще одну книжку, яку підготували за підтримки Музею шістдесятництва. Івана Світличного заарештували разом з іншими борцями за незалежність України – Михайлом та Богданом Горинями, Опанасом Заливахою. Разом із ним у таборі сидів поет Ігор Калинець. “Ще до арешту Світличний був центром українського опору. <…> Всі до нього горнулися, і його слово було дуже авторитетним”, – згадує Калинець. 

Коментарі: 0

Залишити відповідь