Курс долара падає: плюси, мінуси, підводні камені

Курс долара невпинно падає, і це часто вважають заслугою нового уряду та зокрема Володимира Зеленського. Проте зміцнення гривні – не лише короткотривала, а й небезпечна для України тенденція. 

29 листопада котирування гривні до долара на відкритті міжбанку встановилися на рівні 23,98 – 24,0 гривні за долар. Це найнижчі показники майже за останні чотири роки. 

Чому так сталося? Одним із найважливіших факторів є залучення валюти іноземних інвесторів через продаж облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП). Це емісійні цінні папери, які випускає країна, щоб покрити дефіцит бюджету. 

У 2019 році Міністерство фінансів продало нерезидентам (тобто людям, які живуть не в Україні) ОВДП на чотири мільярди доларів. І якщо в січні 2019 року на руках у іноземців було ОВДП на 6,3 мільярди гривень, то на кінець листопада їхній обсяг виріс до 104 мільярдів гривень.

Навіть радник Володимира Зеленського Олег Пендзин вважає такий розвиток подій невигідним для України. “Те, що на сьогодні відбувається, є неприроднім. Це є результат дій Мінфіну на ринку державних облігацій внутрішньої позики і недостатньо активної реакції на події, що відбуваються в країні, НБУ”, – стверджує він. 

“На жаль, основні показники української економіки не дають великої втіхи. Так, ми маємо 4,2% росту ВВП за 9 місяців. Проте треба чітко розуміти, що до жовтня українська промисловість продемонструвала мінус 5%”, – додає Пендзин.

Це небезпечно, адже тепер доля українського фінансового ринку – в руках іноземних інвесторів. Якщо вони виявляться звичайними спекулянтами, то Україні не позаздриш. 

Крім того, влітку гривня зміцнювалася за рахунок експорту української сировини – залізної руди, соняшникової олії, зерна. Ціни на ці товари збільшувалися або були стабільно високими. Наприклад, у липні 2019 року ціни на залізну руду у світі зросли з $80 до $120 за тонну. А за 9 місяців 2019 експорт руди і сталі приніс Україні 32% валютної виручки.

Однак зараз ціни на ці товари впали, і курсу долара у майбутньому це може лише збільшити курс долара. 

Ситуація вже трішки погіршується. “Зараз ми бачимо масові невиплати зарплат лікарям, вчителям, шахтарям. Це перша ознака того, що ситуація стає нестабільною, тобто уряд не отримує доходів до держбюджету. Вже цього року недобір доходів на рівні 10%. Це дуже серйозна об’єктивна ознака того, що гривня може завалитися”, –  вважає директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін.

Щоправда, у грудні й січні ситуація ще буде стабільною, передбачає Соскін. Проте щоб надалі тенденція не погіршувалася, необхідно “вийти” на профіцит бюджету, а зараз в Україні суттєвий дефіцит. 

Коментарі: 0

Залишити відповідь