«Реферат на дев’ять сторінок» чи програма уряду?

Нефаховість влади для обізнаної частини українського суспільства очевидна. Ще одне підтвердження – програма діяльності «нового» уряду під керівництвом прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, яку уже назвали «рефератом на 9 сторінок» і яку успішно відправляють «на доопрацювання» нові й нові комітети Верховної Ради.

Немає потреби коментувати рівень компетентності самого українського парламенту, який «натурборежимив» протиправних рішень і нефахово розроблених законів значно більше, ніж новообраний уряд. Водночас слід зазначити, що урядова програма – суцільний набір загальних фраз без найменшої конкретики.

Таке відбуватиметься завжди, коли до найвищого керівництва приходять люди, які не мають концептуального бачення розвитку країни. І хоча в так званій програмі є фрази і про «незмінний курс на європейську та євроатлантичну інтеграцію України» та інтеграцію до НАТО, і про «формування цілісного україномовного культурно-інформаційного простору та розвиток кінематографу», про економічні та соціальні заходи підтримки і стимулювання економіки, і навіть ціле речення щодо протидії «агресії РФ» і збереження санкцій, це не надто тішить.

Бо уряд ухвалює безглузді рішення навіть в межах карантинних заходів. Заохочує і покриває монополію на усю країну одного продавця будматеріалів (мережа Епіцентр), оголошуючи зранку дозвіл на відкриття інших будівельних магазинів, а в обід того ж дня такий дозвіл скасовує. Після публічних скандалів із зустріччю Зеленським літака «Мрія» з начебто гуманітарним, а насправді комерційним вантажем того самого «Епіцентру», який після прибуття літака пропонував купити медичні товари меру Києва, Офіс президента виправдовується, а міністр внутрішніх справ Арсен Аваков робить незграбну спробу відбілити владне «кришування» карантинного монополіста. А на уже відомий київський ресторан «Велюр» нардепа Миколи Тищенка (давно і сумно відомого високим інтелектуальним рівнем і скандалами навколо своєї персони) склали лише адмінпротокол.

Попри боротьбу проти коронавірусу і начебто «за» національну економіку, уряд не забуває про інтереси колишнього роботодавця прем’єра Шмигаля – Ріната Ахметова. Нещодавно призначена виконувачка обов’язків міністра енергетики Ольга Буславець хоче зупинити блоки атомних електростанцій, захищаючи при цьому насамперед інтереси найбільшого олігарха в Україні.  

На засіданні одного з парламентських комітетів Шмигаль, не даючи конкретних відповідей, водночас зазначив, що програма уряду в доопрацьованому вигляді і з конкретними цифрами з’явиться дещо пізніше. Тоді стане зрозуміло, як і за що реалізовуватимуться фрази з теперішнього «реферату» (якщо фрази з програми уряду є намірами, а не замилюванням очей громадянського суспільства). Хоча будь-якому уряду, навіть за часткової щирості бажань, важко реалізовувати власну політику, якщо він є заручником забаганок президента. Який, своєю чергою, не здатен очолювати державу, є заручником проросійських сил в своєму оточенні, олігархів та власного популізму. Тому в кризовий час значно зростає вага громадянського суспільства та активістів, які не втомлюються і говорити, і діяти.

Певні, нехай проміжні, результати все ж є. Наприклад, Антимонопольний комітет має намір відкрити справу проти мереж «Епіцентр» та «Нова лінія», які належать подружжю Олександра та Ірини Герег. Зеленський, хоча й під приводом карантину, не має наміру їхати на парад до Лукашенка. В Україні через пандемію не буде масових заходів до Дня пам’яті та примирення, 8 травня, та Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, 9 травня. Ми усвідомлюємо, що цю влада не є ні українською, ні прозорою, ні чесною. Проте це не привід опускати руки.

Коментарі: 0

Залишити відповідь