Хто винен у бюджетному провалі?

Державна казначейська служба зупинила фінансування усіх незахищених видатків, а заступник голови комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк говорить про величезну діру в державному бюджеті на 2020 рік – щонайменше 40 мільярдів гривень. Це підтверджується тим, що для залучення коштів Міністерство фінансів різко підвищило ставки по облігаціях внутрішньої державної позики (ОВДП) – по деяких позиціях на 100-125 базисних пунктів. Це означає подорожчання запозичень для державного бюджету, а отже – для платників податків, які цей бюджет значною мірою формують.

Цього слід було очікувати, особливо якщо врахувати подарунки влади олігархам. Прем’єр Денис Шмигаль (який працював в структурі олігарха Рината Ахметова) не займається боротьбою з пандемією, а повертає державі (за принципом «на тобі, небоже, що мені не гоже») орендовані Ахметовим шахти.

Тим часом компанії Ігоря Коломойського і Рината Ахметова далі закуповують електроенергію за заниженими цінами, тоді як державний Енергоатом (він же оператор атомних електростанцій) декларує 5 мільярдів гривень збитків. Детально про «бенкет» двох українських олігархів на «ринку» електроенергії читайте тут.

Не відстає і Верховна Рада, яка ухвалює закон, що дозволить погасити податковий борг Укрнафти через перерахування їй коштів Нафтогазом. При цьому кошти до державного Нафтогазу мають надійти від Кабінету міністрів – тобто від державного бюджету, а точніше, знову ж, від платників податків. Проте є маленький нюанс – НАБУ розслідує схему виведення з Укрнафти в 2015 році 14,7 мільярда гривень шляхом продажу нафти з відстрочкою платежу і передоплати за так і не поставлені товари. В цей час Укрнафта контролювалась групою «Приват» Коломойського і Боголюбова і сформувала основну частину вказаного вище податкового боргу. Зараз понад половина фірм, які фігурують у розслідуванні про заборгованість перед Укрнафтою, або ліквідовані, або на стадії банкрутства. Це, так би мовити, новорічний подарунок у понад 10 мільярдів гривень «під новорічну йолку» для проросійського олігарха.

Новоспечений радник голови офісу президента Андрія Єрмака, колишній міністр економіки Тимофій Милованов заявляє, що траншу від Міжнародного валютного фонду до кінця 2020 року не буде. Він мотивує це технічними причинами, хоча очевидно, що це насамперед через ситуацію в судовій системі України і служіння «слуг» олігархам. МВФ і Захід можна зрозуміти: який сенс давати кошти, якщо вони будуть, хай непрямо, проте передані олігархам чи розкрадені на нижчому рівні?  

Але Офіс президента на чолі з Єрмаком «бореться»: його заступник Андрій Смірнов заявляє, що Офіс президента надіслав Вищій раді правосуддя (ВРП) офіційний лист, в якому ОП просить ВРП визначитися з позицією щодо питання ліквідації скандального Окружного адмінсуду Києва (ОАСК). А от голова ВРП Андрій Овсієнко це заперечує. 

Уже навіть «головний реформатор» Міхеїл Саакашвілі заявляє, що «українська економіка рухається до прірви», пророкуючи невиплати зарплат і пенсій і спихаючи всю провину на уряд і не зазначаючи про свою провину чи відповідальність Володимира Зеленського.

Зараз при владі в Офісі президента, в уряді, й парламентській більшості, за окремими винятками, якщо не людина Кремля, то людина Коломойського, Ахметова або самого Зеленського. А це покладає на таких людей відповідальність. Не за добробут і розвиток України і суспільства, а за інтереси і процвітання їхніх господарів.

Коментарі: 0

Залишити відповідь