Як українці відвойовували право на нову футбольну форму

В п‘ятницю, 11 червня, стартував Чемпіонат Європи з футболу, перенесений через пандемію коронавірусу з минулого року. Вперше в історії матчі відбудуться відразу в 10 країнах. У турнірі візьмуть участь 24 збірні, серед яких і Україна, котра перед початком потрапила в скандал через власну форму.

Збірна України з футболу показала оновлену форму, в якій будуть зіграні матчі на Чемпіонаті Європи – з українськими кордонами і гаслом «Слава Україні – Героям слава». Президент Української асоціації футболу (УАФ) Андрій Павелко прокоментував нову форму так: «Це найцінніше для всіх нас – обрис кордону нашої країни. Єдина і неподільна батьківщина з Кримом, Донецьком, Луганськом, Києвом, моїм рідним Дніпром, Львовом, Одесою та всіма містами і селами, де головною мелодією з дитинства залишається мелодія національного гімну. Де на «Слава Україні!»  відповідають «Героям слава!»  І це тепер також на формі і буде надихати наших футболістів на нові перемоги».

Зрештою представники Росії здійняли скандал. Першим висловився депутат російської держдуми Дмітрій Свіщєв: «Це вислів якоїсь політичної позиції, яка різниться з позицією нашої країни. Конфлікт закладено, використовуючи форму. Більш того, наші команди можуть зустрітися. Навіщо виступати на Євро, якщо ти їдеш висловлювати свою політичну позицію? УЄФА повинні відреагувати на цю форму і заборонити її».

Проте пресслужба УЄФА дала чітко зрозуміти, що футболка нашої збірної на Євро-2020 затверджена. Перший матч в новому жовтому комплекті форми збірна України провела 7 червня проти Кіпру.

Своє незадоволення висловили представники лише однієї країни – Росії. Зокрема критикували українську форму колишній боксер Ніколай Валуєв, спортивний коментатор Дмитрій Губернієв, політик Віталій Мілонов. Також вважає, що українська форма несе політичний контекст і неоднозначний футбольний експерт Віктор Леоненко. Путін також дав свій коментар про форму України: «Позиція української влади по Криму відома. Вони нехтують волевиявленням народу».

Але однозначно найбезглуздіше прокоментувала нову форму нашої збірної відома прокремлівська пропагандистка Ольга Скабєєва. Вона назвала Крим їхнім (тобто російським), а гасло «Слава Україні» – «Бандерівським заклинанням».

Натомість українські спортсмени цілком щасливі: «Задоволений новою формою збірної. Але не мені в ній грати», – сказав головний тренер збірної України Андрій Шевченко.

Вже 8 червня Росія звернулася в УЄФА щодо української форми. Внаслідок цього Україну змусили прибрати з неї напис «Героям Слава». Карта України на формі, де зображений Крим та Донбас, не порушує правил, оскільки ООН визнає відповідні кордони держави.  Слоган «Слава Україні» також залишиться, оскільки сам по собі може розглядатися як неполітичний.

Після такого рішення президент УАФ Андрій Павелко заявив, що гасла «Слава Україні» та «Героям Слава» можуть стати офіційними футбольними символами України: «Футбольні символи України, давно визнані всіма нашими вболівальниками і футбольною громадськістю в цілому, повинні бути захищені і увічнені в футбольної традиції нашої держави». 

В день-відкриття Чемпіонату Європи з футболу Андрій Павелко підвів підсумки переговірів та дав офіційний коментар: «Переговори з УЄФА по новому дизайну форми національної збірної України завершилися. Вони були дуже складними, кілька разів буквально заходили в глухий кут».

Підсумки переговорів такі:

1. На тиражах вже виготовленої все залишається як є.

2. За словами Павелка, Українська асоціація футболу довела, що «Слава Україні», «Героям Слава», великий герб збірної на карті України – офіційні футбольні символи країни. Після завершення чемпіонату в УЄФА розглянуть це рішення українців.

3. Під час переговорів представники УЄФА неодноразово підтверджували, що погодили гасло «Героям Слава» на футболках наших гравців ще в грудні минулого року.

На період проведення матчів турніру з раніше затвердженим дизайном форми, на внутрішній стороні футболок, буде додано ще один елемент. Це затверджена вранці виконкомом УАФ велика емблема національних збірних з картою України, тризубом і ще однієї написом «Слава Україні». Гасло «Героям Слава» буде розміщений за картою, в центрі обрисів кордонів єдиної України.

Отож, можна вважати, що на цьому етапі наша країна, хоч і не на всі сто, змогла відстояти свої права.

Окрім того, ми були на межі, ще одного скандалу, через офіційний музичний плейлист, нібито «улюблених» пісень від українських збірників. До списку увійшло дев’ять треків, три з яких – пісні російських виконавців, зокрема сумнозвісного репера Моргенштерна. Згодом в Української асоціації футболу заявили, що насправді гравці жодного стосунку до його формування не мали. Сподіваємось, що ці скандали ніяк не вплинуть на гру нашої збірної, і гравці зможуть достойно представити нашу країну на головному Європейському турнірі з футболу. Слава Україні – Героям Слава.

Дмитро Попов

член політичної партії «Республіканська платформа»

Коментарі: 0

Залишити відповідь